راه ریلی - حمل و نقل

  • مأخذ: ایسنا
  • تاریخ ایجاد: 13.1.1398
  • کد خبر:  98021306870

طول خطوط ریلی ایران امسال چقدر می‌شود؟

در سال گذشته حدود ۴۰۰ کیلومتر خط آهن در کشور به بهره‌برداری رسید؛ با این حال در سال جاری ۲۷۰ کیلومتر عملیات ریل‌گذاری در دست اجرا قرار دارد.

به گزارش ایسنا، بر اساس لایحه بودجه سال ١٣٩٨ به طور متوسط از ۴۰ سال قبل تاکنون سالانه معادل ۱۶۶ کیلومتر خط اصلی ریلی در ایران احداث شده و از ۴۵۷۵ کیلومتر در سال ۱۳۵۷ به ۱۱ هزار و ۲۲۶ کیلومتر در سال ۱۳۹۷ افزایش یافته است؛ بنابراین با ایجاد ۲۷۰ کیلومتر ریل جدید طول خطوط ریلی به ۱۱ هزار و ۴۹۶ کیلومتر افزایش می‌یابد.

خیراله خادمی - مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور - در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۷ حدود ۴۰۰ کیلومتر خط آهن در کشور به بهره‌برداری رسید، اعلام کرد: در سال جاری نیز ۲۷۰ کیلومتر عملیات ریل‌گذاری در دست اجرا قرار دارد.

طول خطوط اصلی ریلی در ابتدای پیروزی انقلاب ۴۵۷۵ کیلومتر بوده که طی چهار دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ۱۱ هزار و ۲۲۶ کیلومتر رسیده که در مقایسه با آغاز انقلاب اسلامی ۶۶۵۱ کیلومتر افزایش داشته که نشان دهنده ۱۴۵ درصد افزایش معادل ۲.۵ برابر است. در این مدت به طور متوسط سالانه ۱۶۶ کیلومتر خطوط اصلی ریلی احداث شده است.

از مهمترین خطوط ریلی احداث شده پس از پیروزی انقلاب راه آهن گرگان - اینچه برون به طول ۹۰ کیلومتر، راه آهن تهران - همدان به طول ۲۵۸ کیلومتر، راه آهن خواف - هرات به طول ۷۷ کیلومتر، راه آهن غرب کشور به طول ۱۴۶ کیلومتر و راه آهن مراغه - ارومیه به طول ۹۸ کیلومتر بوده است.

باید خاطرنشان کرد که در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ۴۲۰ لکوموتیو، ۲۹۶ واگن مسافری و حدود ۱۲۰ هزار و ۱۵۰ واگن باری در مسیرهای ریلی تردد داشتند که این میزان در حال حاضر به ۹۲۳ لکوموتیو، ۲۰۸۱ واگن مسافری و ۲۵ هزار و ۲۴۳ واگن باری رسیده که به ترتیب ۲ و۲.۷ برابر افزایش یافته است.

تعداد مسافر ریلی در ابتدای انقلاب اسلامی ۵.۴ میلیون نفر بوده که این مقدار در پایان سال ۱۳۹۶ به بیش از ۲۴ میلیون نفر افزایش یافته که حاکی از افزایش ۴.۵ برابری در این بخش است. همچنین میزان تناژ بار کل ریلی در ابتدای انقلاب اسلامی ۶.۹ میلیون تن بوده که این مقدار در پایان سال ۱۳۹۶ به بیش از ۴۶.۷ میلیون تن افزایش یافته که حاکی از افزایش ۶.۷ برابری است

ایسنا

13.1.1398

کد خبر: 98021306870

 
  صفحه اول آمار           درباره ما          تماس با ما